Dudak Dolgusu

İnsan yüzünde göz, burun ve dudak oldukça önemlidir. Çünkü insanlardaki ilk izlenim buralarda başlar. Göz teması kurulduğu anda dudak ve burun dikkat çekmektedir. Dudaklarda yer alan çökmeler ya da dudaklardaki aşırı küçüklük hoş olmayan görüntülere neden olabilir. Dudak dolgusu, daha çok dudak yapısı ince olan kişiler tarafından tercih edildiği gibi yaş ilerlemesi ile beraber bu bölgede meydana gelen sarkmalar ya da hacim kaybetmelere karşı da yapılabilir. Dudak dolgusu kişilerin istediği dudak yapısına kavuşmalarına imkan tanıdığı gibi dudakların daha iyi görünmesine katkı sağlayarak kişilerin kendini iyi hissetmesine yardımcı olur.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu yaptıracak kişilerin kafasındaki en önemli soru, tedavi sonrasında oluşacak görüntünün doğal olup olmayacağıdır. Novar Poliklinikleri dudak dolgusu konusunda uzun yıllardır hizmet vermektedir. Novar Poliklinikleri bünyesinde dudak dolgusu hizmeti alan pek çok danışan sonuçtan memnun kalmaktadır. 

Tüm polikliniklerimizde FDA onaylı Juvederm Ultra 4 dolgu malzemesi kullanılır. Bu hyalüronik asit bazlı bir dolgudur. Bu tür dolgular tek bir alanda kalmak yerine eşit şekilde dağılır. Bu işlem yapılırken uygulanacak dolgunun miktarı azar azar ve dudağınızın şekline göre verilir.

Dudak dolgusuna başlamadan önce uzman doktorlar anestezik krem yardımı ile dudak bölgesinin uyuşmasını sağlayarak acı hissini ortadan kaldırırlar. Dolgu maddesi, kullanılan enjeksiyon yardımı ile dudağın içerisine başarılı bir şekilde yerleştirilerek ince ya da farklı görünüme sahip dudakların belirginleşmesi sağlanır.

Son derece kolay bir işlem olan dudak dolgusu sonrası hafif morarma ve şişlikler meydana gelebilir. Bunlar normal karşılanan durumlardır.

Dudak dolgusu yaptıran kişilerin bir hafta ya da 10 gün sonra tüm şişlikleri ortadan kalkar. Bu zaman zarfı sonrasında tekrar doktora görünerek herhangi bir problemin olup olmadığına bakmak gerekir. 

Dudak Dolgusunda Hyalüronik Asitin Önemi

Dudak dolgusu amacıyla en sık tercih edilen ürün hyalüronik asittir. Hyalüronik asit insan vücudunun temel bileşenlerinden birisidir. Zamana bağlı olarak yaşlanmayla birlikte insan vücudundaki hyalüronik asit içeriği azalmaya başlar. Bu durumda vücudun su tutma kapasitesinin düştüğü görülmektedir. Su tutma kapasitesi düşen kişinin vücudunda çökmeler meydana gelebilir. Böyle bir durum ciltte hoş olmayan görüntülere neden olabilmektedir. Çözüm olarak ise sorunlu bölgeye dolgu yapılarak su oranı düşen bölgedeki hyalüronik asit oranı yükseltilir. Hyalüronik asit dudak ve çevresine yeniden su tutma özelliği kazandırır. Böylece yeniden dinç ve sağlıklı bir görüntü elde edilir. Hyalüronik asit dudak mukozasına doğru teknikle uygulandığında dudaklarda dolgu olduğu fark edilmez ve doğal görünüm sağlanmış olur.